הישיגים והישיגיות בצלילה חופשית ובכלל

כמה מילים בעקבות נושא שעלה בקורסים האחרונים, וגם בעקבות הסרט “לנשום עמוק” (The deepest breath) בנטפליקס, בו מוצג צד מאוד תחרותי והישיגי של הצלילה החופשית.

לקורסים שלי מגיעים בדרך כלל שני סוגים של אנשים. 

הסוג הראשון, פחות מחפש את העומקים ויותר מחפש את החוויה ואת תחושת הנוחות בצלילה. “אני לא צריך יותר מעשרה מטרים עומק” זה המשפט הקבוע. לרוב, הם מגלים בקורס שזה הרבה יותר קל ממה שחשבו, ואז “התיאבון לעומק” נפתח.

הסוג השני מאוד מוכוון מטרה, מחפש להגיע לעומק או לזמן מוגדר מראש, בדרך כלל באיזור ה-20 מטר. “אני אצליח להגיע ל-20 מטר?” זה המשפט הקבוע. לרוב, הם מגלים בקורס שזה יותר קשה ממה שחשבו, והם גם מגלים את החוויה ואת ההנאה שבצלילה, גם בלי שתהיה מאוד עמוקה.

חווית צלילה חופשית

הישגים או חוויה?

זו דילמה שהרבה צוללים מתמודדים איתה – עד כמה לחפש את הזמנים והעומקים, ועד כמה להדגיש את החוויה ואת ההנאה.

ההישגיות יכולה להיות מנוע חיובי להתקדמות ולהתפתחות, אבל היא יכולה גם להיות מקור לכשלונות, תסכולים ואכזבות.

לפעמים דווקא המחשבה על היעד גורמת ללחץ בצלילה, ולאגרסיביות שפוגעת בצלילה, ולפעמים דווקא ההרפיה והשחרור בצלילה מאפשרים להגיע להישגים משמעותיים יותר.

ישנם צוללים ספורטיבים הסובלים מאימון יתר, אימון שרק מעמיס על הגוף ועל הרגש, ולא מאפשר התפתחות.

מצד שני, לפעמים ללא יעדים אנחנו נשארים במקום, ללא התקדמות. זה יכול לגרום לאיבוד עניין וגם לעזיבת הספורט לגמרי, יש משהו מאוד מרגש ומעורר בשבירת מחסומים, ובהגעה לרמות גבוהות יותר.

אז מה עושים?

לדעתי, צריך לשלב בין הדברים בצורה מאוזנת. מצד אחד להציב יעדים, ולחתור להגשמתם, ומצד שני לזכור שהיעד הוא רק כלי להשגת שיפור והתקדמות, והדרך היא העיקר. כך אפשר להתמקד באימון, בתרגול ובחוויה, כשהיעד נמצא שם ברקע מבלי להפריע.

אנחנו לא צריכים למדוד ולשפוט את עצמינו באמצעות הישגים חיצוניים, הצלחות או כשלונות. השגת עומק מסויים לא בהכרח תעשה אותי לצולל יותר טוב או לאדם יותר טוב. העומק לא נמצא במספרים אלא במשמעות.

זו הגישה בה אני נוקט ביחס לצלילה ולהתקדמות שלי, ואת הדרך הזו אני גם משתדל להעביר גם בקורסים ובאימונים.

אשמח לשמוע תובנות שלכם בנושא.

לרשימת שיאים ישראליים ועולמיים בצלילה חופשית

להתראות בנתיים 

אסף בנדל

הפוסט נשלח לחברי קבוצת הוואטסאפ שלנו, אני מזמין אותך להצטרף לקבוצה ולקבל טיפים ומידע בנושא צלילה חופשית – לקבוצה השקטה או לקבוצה הפתוחה לדיונים.רוצה להגיע לעומקים חדשים? קורס צלילה חופשית למתחילים ולמתקדמים בצָלוּל


צוללים עם צָלוּל - מצטרפים לקבוצת הווטסאפ השקטה ומקבלים מידי שבוע טיפים, עידכונים ועוד דברים מעניינים מעולם הצלילה החפשית


איך לנשום לפני צלילה חופשית? ולמה נשימות עמוקות יכולות לסכן אותך בצלילה?
לקבלת המדריך לנשימה לפני צלילה:


שתפו אותי :

כתיבת תגובה

Open chat
1
שלום,
אני אסף, מדריך צלילה חופשית בצָלוּל,
איך אפשר לעזור לך? אשמח לקבל את הודעתך