קורס צלילה חופשית – איך להתכונן לקורס צלילה חופשית?

קורס צלילה חופשית

לאחר שחיפשת קורס צלילה חופשית המתאים לך, ובדקת כל מה שצריך לבדוק (אפשר לקרוא על כך כאן), וגם נרשמת לקורס צלילה חופשית. בשלב זה עולה השאלה – אז איך מתכוננים לקורס צלילה חופשית? והאם בכלל צריך להתכונן לקורס? במאמר זה ננסה לענות על השאלה, בעיקר עבור אלו העומדים לפני קורס צלילה חופשית בסיסי. גם אלו המתכוננים לקורס צלילה מתקדם יותר יוכלו למצוא בדברים תועלת.

אז כשמדובר בקורס בסיסי התשובה העקרונית היא – לא, אין הכנות מיוחדות שצריך לעשות. 

קורס צלילה חופשית בסיסי מיועד גם לאנשים שאין להם רקע או ידע מקדים. קורס זה אמור להביא כל אדם חסר ניסיון לרמה של צולל חופשי מתחיל, ולתת לו את הכלים להתקדמות ולהעמקה. (בקורסים מתקדמים יש תנאי סף הדורשים מיומנויות מסויימות).

עם זאת, ישנן כמה הכנות, היכולות להפוך את הקורס למוצלח יותר, מקדם יותר ומהנה יותר:

קודם כל – לא להצטנן

תעלות חסומות וסינוסים גדושים מונעים את האפשרות להשוואת לחצים (לפמפם) ולהעמיק, ולכן כדאי להימנע ממצבים של נזלת וליחה בימים הקרובים לקורס. למשל, ללבוש לבוש חם בחורף, ובקיץ לא לישון עם מזגן או מאוורר בעוצמה גבוהה, ושהרוח הקרה לא תהיה מכוונת ישירות על הפנים.

מיעוט במוצרי חלב ממעט את הליחה (יש צוללים הנמנעים לגמרי ממוצרי חלב), וגם ויטמין C יכול לעזור.

במקרה הצורך ניתן להיעזר בזהירות בנטיפות עם מי מלח נקיים ופושרים (שעברו הרתחה לפני כן), לניקוי הסינוסים. כדאי להימנע מ”הסנפת מי ים”, הדבר יכול לגרום לכניסת גורמים לא רצויים למערכת הסינוסים.

נטיפות לניקוי הסינוסים
נטיפות

לישון טוב

חשוב לישון טוב בימים שלפני הקורס, ובמיוחד בימי הקורס. חוסר שעות שינה מחליש את הגוף, ומקדם פציעות ומחלות (צינון כבר אמרנו?). עייפות פוגעת בריכוז ובתחושת הנינוחות והרגיעה, ומקצרת את זמני עצירת הנשימה. ימי הקורס עמוסים ומעייפים ולכן חשוב לישון טוב, ובמיוחד למי שנוהג ברכב בדרכו לביתו עם סיום הקורס (כדאי לנוח לפני הנסיעה!).

שינה טובה לפני צלילה

להיכנס לכושר

כושר גופני טוב, וסיבולת לב ריאה מסייעים מאוד בצלילה החופשית. ובכלל, זוהי הזדמנות טובה להיכנס לכושר. אימוני ריצה, אופניים ושחיה יכולים לעזור מאוד לקראת הקורס, במיוחד אימונים אנאירוביים – ריצת ספרינט או שחיה מהירה למרחקים קצרים (בהמשך אפרסם פוסט המסביר למה).

אימוני שחיה

תזונה נכונה

רצוי להגיע לאימון הצלילה החופשית עם קיבה לא מלאה. תהליך העיכול צורך אנרגיה וחמצן ומקצר את זמן עצירת הנשימה, וקיבה מלאה יכולה גם לגרום לבחילה במים. מצד שני יש להגיע עם אנרגיה הדרושה לאימון.

לכן, בערב לפני האימון או הקורס כדאי לאכול ארוחה לא כבדה ורווית פחמימות (לחם מלא, פסטה וכדו’), הפחמימות מספקות אנרגיה הזמינה לאורך זמן, גם ביום המחרת.

ובבוקר, לפני האימון, כדאי לאכול משהו קטן ואנרגטי, כמו תמר, שייק פירות, או תה נטול קפאין עם דבש או לימון, אשר יספקו אנרגיה בזמן האימון.

ארוחת פחמימות לפני אימון

שתיית קפה גם אפשרית, אך הקפאין מעלה בד”כ את לחץ הדם, ובצלילה החופשית אנו מעדיפים דופק נמוך ככל האפשר.

חשוב – אם אף פעם לא שחית עם סנפירים, ייתכן ויהיה לך קושי במהלך הקורס בעבודה עם הסנפירים. אם נראה לך שקיים אצלך קושי כזה, מומלץ לקנות סנפירי שחייה קטנים, ולהתאמן בשחייה עם סנפירים לפני הקורס.

עוד דבר חשוב – אם יש לך קשיים בהשוואת לחצים, או שמעולם לא עשית זאת, כדאי לצפות בסרטון שבקישור ולנסות לבצע. אם נתקלת בקשיים כדאי לעבוד על הנושא לפני הקורס.

ישנן הכנות נוספות שיכולות לעזור אך כפי שאמרנו, אינן הכרחיות, כמו: מעבר על החומר התיאורטי לקראת הקורס (יש בתי ספר השולחים את החומר מראש), תרגילי נשימה, תרגילי עצירת נשימה, הרפיה וגמישות.

להתראות ובהצלחה בקורס הצלילה החופשית!

הפוסט הבא יעסוק בצעדים הראשונים, לאחר סיום קורס הצלילה החופשית, איך וכיצד “להיכנס לעניינים”, ולממש את הידע והיכולות שרכשנו בקורס.

אולי יעניין אותך:

צלילה חופשית ללא סנפירים

שיאי צלילה חופשית

טבלת שיאי צלילה חופשיתבסגנונות השונים. בכל פעם שנראה לנו כי האדם הגיע לשיא יכולותיו, מגיע מישהו ומלמד אותנו כי יש בנו הרבה יותר ממה שאנו…
לקריאה

עכשיו בצָלוּל - קורס דיגטלי חינם
תאוריה של הצלילה החופשית

יסודות הצלילה החופשית, הנשימה ומערכת הנשימה, השוואת לחצים בצלילה חופשית, ומצבי חירום בצלילה.


איך לשפר את זמן הצלילה שלך בעזרת 3 תרגילים פשוטים?

לקבלת המדריך, עדכונים והטבות נוספות:
ניתן להסיר את המייל מרשימת התפוצה בקלות
שתפו אותי :

כתוב/כתבי תגובה

Open chat
1
שלום,
אני אסף, מדריך צלילה חופשית בצָלוּל,
איך אפשר לעזור לך? אשמח לקבל את הודעתך